Szybki sposób na poprawę nastroju w jesienną chandrę. Kulki czekoladowe z kruszonych herbatników i czekolady. Przepis poniżej, czas przygotowania - max 10 minut - dla niespodziewanych gości na każdą okazję.
Składniki:
pół szklanki cukru pudru
pół kostki margaryny Kasia
250 gram herbatników
dwie łyżki brandy/koniaku/rumu (ja dodałam likier miodowy i było pycha)
pół kostki pokruszonej gorzkiej czekolady
lub 2 łyżki kakao
Wszystkie składniki połączyć, formować kulki i obtaczać w herbatnikach.
Następnym razem spróbuję z orzechami :)
czwartek, 29 listopada 2012
Mus dyniowy
Kolejny sposób na przetwory zimowe z dyni. Tym razem mus, będący podstawą zup, ciast i dodatek do sosów.
Dynia w occie
Dynia w zalewie octowej z dodatkiem cukru, goździków i ziela angielskiego. Dobra jako dodatek do mięs.
Ciasto dyniowe z cynamonem
Przepis zaczerpnięty z bloga 2smaki - polecam :)
Składniki:
2 szklanki startej dyni
400 g mąki pszennej
6 jajek
1,5 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżeczki sody
2 łyżeczki cynamonu
3/4 szklanki oleju
szczypta soli
2 szklanki startej dyni
400 g mąki pszennej
6 jajek
1,5 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżeczki sody
2 łyżeczki cynamonu
3/4 szklanki oleju
szczypta soli
Sposób przyrządzenia:
Jajka zmiksuj z cukrem na wysokich obrotach niemal do białości. Zmniejsz obroty i dodawaj stopniowo: mąkę, proszek, sodę, sól, cynamon, olej i startą dynię. Przełóż do formy wyłożonej papierem do wypieków. Może to być tortownica o średnicy 26 cm lub większa. Ja użyłam dwóch form prostokątnych o wymiarach 30 x 12 cm oraz 30 x 20 cm. Piecz w 200°C przez około godzinę, do “suchego patyczka”.
Jajka zmiksuj z cukrem na wysokich obrotach niemal do białości. Zmniejsz obroty i dodawaj stopniowo: mąkę, proszek, sodę, sól, cynamon, olej i startą dynię. Przełóż do formy wyłożonej papierem do wypieków. Może to być tortownica o średnicy 26 cm lub większa. Ja użyłam dwóch form prostokątnych o wymiarach 30 x 12 cm oraz 30 x 20 cm. Piecz w 200°C przez około godzinę, do “suchego patyczka”.
wtorek, 27 listopada 2012
Bułeczki kukurydziane
Bułeczki pieczone z użyciem mąki kukurydzianej. Ciasto z tej mąki ma bardzo fajną sypką konsystencję. Po upieczeniu bułeczki są kruche i żółte, ładnie się rumienią w piekarniku. Te smakowały mi najbardziej na słono z pastą z tuńczyka.
Spaghetti bolognese
Spaghetti bolognese - tym razem z makaronowymi muszelkami i sosem z dodatkiem bardzo drobno zmielonego twarogu. Z dużą ilością natki z pietruszki i parmezanem.
Sajgonki
Moje pierwsze doświadczenie z sajgonkami i dodatkami właściwymi dla kuchni chińskiej. Kurczak podsmażony z mlekiem kokosowym, z ugotowanymi grzybkami mun, białą kapustą, papryką i cebulą, zawijane w papier ryżowy.
wtorek, 13 listopada 2012
Zupa z dyni Hokkaido
Typowa dla tej pory roku dynia, w nowo odkrytej odmianie Hokkaido. Przygotowałam z niej zupę na ostro, z chili, szafranem, pieprzem i papryką. Zaprawiłam śmietaną, podałam z prażonymi pestkami dyni i grzankami z chleba razowego. Smak dobrze komponuje się także z natką z pietruszki.
Smaki dzieciństwa - szyszki
Szyszki z ryżu preparowanego i rozpuszczonych krówek - smak przywodzi na myśl wspomnienie dzieciństwa. Słodkości z cyklu tych łatwo, tanio i na szybko.
wtorek, 6 listopada 2012
Bułki drożdżowe z malinami
Przepis na ciasto drożdżowe: 1 kg mąki, 60 g drożdży, 140 g cukru, 0,5 l ciepłego mleka, 2 jajka, 80 g masła, 1 łyżeczka soli. Z porcji wychodzi około 40 bułeczek. Moje kryją we wnętrzu smakowite maliny z ogródka rodziców, ale mogą być dowolnie nadziane :)
Warzywne szaszłyki
Warzywne szaszłyki grillowane w piekarniku przypominają choć trochę letnie przygrillowe posiadówy :) W moim przypadku - dodatek do mielonych. Ziemniaczki, marchewka i cukinia. Ziemniaki i marchewkę grillowałam najpierw osobno, by stały się miękkie, potem całość nadziewałam razem z cukinią. W innym przypadku cukinia byłaby zbyt miękka. Do szaszłyków dodałam sos na bazie jogurtu, z dużą ilością koperku.
poniedziałek, 5 listopada 2012
Pamiątka z Tunezji
Zestaw tunezyjskich przypraw zagościł w mojej kuchni dzięki uprzejmości przyjaciół. Egzotyczne, intensywne aromaty będą dodatkiem do przygotowywanych potraw. Ciekawią mnie szczególnie te dotąd nieznane:
Harissa - przyprawa bardzo popularna w kuchni tunezyjskiej. Ma piękny, ciemnoczerwony kolor. Charakteryzuje się ostrym, przyjemnie palącym smakiem. Wystarczy jej odrobina, by potrawie nadać odpowiedni aromat i smak. Harissa to przyprawa wyśmienita w smaku, a ponadto wysokiej jakości (zawiera wyłącznie naturalne składniki). Składa się z kolendry, papryki, kminu rzymskiego, chili, soli i czosnku. Harissa to doskonały dodatek do wszelkich mięs z grilla i pieczonych, a także do dań orientalnych, sosów, makaronu, kanapek, zup, kuskus, ryżu oraz dipów.
Cumin - inaczej kmin rzymski to przyprawa orientalna uważana za symbol wierności. Charakteryzuje się silnym, nieco drażniącym korzennym aromatem i ostrym, gorzkawym, zdecydowanie mocniejszym niż kminek smakiem. Jest to typowy smak dla kuchni tureckiej i arabskiej. Można go używać do serów, lub jako przyprawy do pieczywa, potraw mięsnych i wegetariańskich, rybnych, wędlin, zup, warzyw kapustnych i sałatek. Można go również mieszać z cynamonem lub szafranem i dodawać do gulaszu.
Szafran - Szafran jest najdroższą przyprawą świata, bowiem pozyskiwanie go z pojedynczo zbieranych słupków krokusa jest niezwykle pracochłonne; na 1 kilogram szafranu potrzeba aż 170000 kwiatów. Na szczęście wystarczy szczypta, by nadać barwę i smak dużemu daniu. Ma silny aromat i ostry, lekko gorzkawy smak. Jako przyprawa, szafran występuje w dwóch postaciach: nitek i proszku. Przedawkowany nie tylko psuje potrawę, ale może zagrażać zdrowiu, toteż należy go używać z umiarem. W Indiach szafran jest niezbędnym składnikiem licznych potraw z ryżu i słodyczy. Na północy Włoch i południu Szwajcarii, szafran jest niezbędny w przygotowaniu sławnego risotto.
4 epices - kompozycja 4 przypraw dobranych w odpowiednich proporcjach: czarny mielony pieprz (ok. 70%), imbir (ok. 20%) gałka muszkatołowa (ok. 9%), goździki (ok. 1%). Nazwa oznacza - cztery korzenie. Quatre-epices używamy głównie do przyprawiania mięsa, warzyw, sosów, zup a nawet ciast. W przypadku, kiedy dodajemy mieszankę do aromatycznych ciast, pieprz zastępujemy zielem angielskim.
Ślimaczki z szynką
Ślimaczki zawijane z ciasta francuskiego z nadzieniem na słono - idealne na ciepło, ale smakują też jako zimna przekąska, np. do piwa :) Przepis na farsz: 150 gr szynki i 150 gr sera pokrojone w kostkę, świeża natka z pietruszki drobno posiekana, dwie łyżki gęstej, kwaśnej śmietany i ubite białko. Farsz zawijany w ciasto jak strucel. Ciasto z nadzieniem pokrojone na dwu-trzycentymetrowe kawałki piekłam 20 minut w temperaturze 200 stopni.
Domowy hamburger
Klasyczny hamburger w zdrowym, domowym wydaniu. Zamiast wołowiny - kotlet z mięsa mielonego, do tego świeże warzywa i sos z majonezu i keczupu. Pychota! :)
Subskrybuj:
Posty (Atom)