poniedziałek, 5 listopada 2012

Pamiątka z Tunezji

Zestaw tunezyjskich przypraw zagościł w mojej kuchni dzięki uprzejmości przyjaciół. Egzotyczne, intensywne aromaty będą dodatkiem do przygotowywanych potraw. Ciekawią mnie szczególnie te dotąd nieznane: 

Harissa -  przyprawa bardzo popularna w kuchni tunezyjskiej. Ma piękny, ciemnoczerwony kolor. Charakteryzuje się ostrym, przyjemnie palącym smakiem. Wystarczy jej odrobina, by potrawie nadać odpowiedni aromat i smak. Harissa to przyprawa wyśmienita w smaku, a ponadto wysokiej jakości (zawiera wyłącznie naturalne składniki). Składa się z kolendry, papryki, kminu rzymskiego, chili, soli i czosnku. Harissa to doskonały dodatek do wszelkich mięs z grilla i pieczonych, a także do dań orientalnych, sosów, makaronu, kanapek, zup, kuskus, ryżu oraz dipów.

Cumin - inaczej kmin rzymski to przyprawa orientalna uważana za symbol wierności. Charakteryzuje się silnym, nieco drażniącym korzennym aromatem i ostrym, gorzkawym, zdecydowanie mocniejszym niż kminek smakiem. Jest to typowy smak dla kuchni tureckiej i arabskiej. Można go używać do serów, lub jako przyprawy do pieczywa, potraw mięsnych i wegetariańskich, rybnych, wędlin, zup, warzyw kapustnych i sałatek. Można go również mieszać z cynamonem lub szafranem i dodawać do gulaszu.

Szafran - Szafran jest najdroższą przyprawą świata, bowiem pozyskiwanie go z pojedynczo zbieranych słupków krokusa jest niezwykle pracochłonne; na 1 kilogram szafranu potrzeba aż 170000 kwiatów. Na szczęście wystarczy szczypta, by nadać barwę i smak dużemu daniu.  Ma silny aromat i ostry, lekko gorzkawy smak. Jako przyprawa, szafran występuje w dwóch postaciach: nitek i proszku. Przedawkowany nie tylko psuje potrawę, ale może zagrażać zdrowiu, toteż należy go używać z umiarem. W Indiach szafran jest niezbędnym składnikiem licznych potraw z ryżu i słodyczy. Na północy Włoch i południu Szwajcarii, szafran jest niezbędny w przygotowaniu sławnego risotto.

4 epices - kompozycja 4 przypraw dobranych w odpowiednich proporcjach: czarny mielony pieprz (ok. 70%), imbir (ok. 20%) gałka muszkatołowa (ok. 9%), goździki (ok. 1%). Nazwa oznacza - cztery korzenie. Quatre-epices używamy głównie do przyprawiania mięsa, warzyw, sosów, zup a nawet ciast. W przypadku, kiedy dodajemy mieszankę do aromatycznych ciast, pieprz zastępujemy zielem angielskim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz